ING Olimpik Kızlar Projesi

Kadınlara engel olan ön yargıların karşısında, kadın sporcuların yanındayız!

Sorumlu bankacılık anlayışımızın bir parçası olarak, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi iş birliği ile Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışan 10 kadın milli sporcumuzun ilham veren mücadelelerine destek vermekten gurur duyduk.

ING Olimpik Kızlar Projesi ile kadının her platformda izleyici değil, sahadaki oyuncu olması gerektiğini vurgularken, zorlu Olimpiyat yolculuğunda; Milli Jimnastikçi Nazlı Savranbaşı'ya, Dünya Beşincisi Milli Atlet Eda Tuğsuz'a, Dünya Şampiyonu Olimpik Güreşçi Yasemin Adar'a, U24 Avrupa Şampiyonu Olimpik Pentatlet  İlke Özyüksel'e, Avrupa Şampiyonu Olimpik Okçu Yasemin Ecem Anagöz'e, Dünya Şampiyonu Milli Taekwondocu İrem Yaman'a, Dünya Gençler İkincisi Milli Atlet Meryem Bekmez'e, Dünya Şampiyonu Milli Karateci Serap Özçelik Arapoğlu’na, Avrupa Gençler İkincisi Milli Yüzücü Beril Böcekler’e ve Milli Yelkenci Ecem Güzel’e destek olduk. Verdiğimiz bu desteğin sadece milli sporcularımıza değil, onların hikayelerini duyarak cesaret kazanacak pek çok kızımıza fayda sağlayacağına inancıyla, kadının yerini tüm dünyaya gösterebilmeyi hedefledik.

Olimpik sporcularımız Tokyo’ya giderek ülkemizi başarı ile temsil ettiler. Tokyo’da yanlarında olamasak da mesajlarımızla desteğimizi yanlarında gönderdik. Sporcularımıza yakınlarının, tüm destekçilerinin ve ING ailesinin  #UgurluUgurlama etiketiyle bıraktıkları tüm mesajları beraberlerinde götürecekleri kolyelerine ekledik.

Siz de mesajları görmek için tıklayın.

Haydi o zaman, bastırın kızlar!

Gelin, şimdi gücü dünya kadar olan ve desteklediğimiz 10 kadın sporcumuzu yakından tanıyalım. 


Yasemin Adar, Dünya Şampiyonu Olimpik Güreşçi

1991 yılında doğan ilklerin ismi Yasemin, gülle atma ile başladığı spor hayatına güreş minderinde devam etti. 2013 Akdeniz Oyunları’nda 72 kg kategorisinde aldığı madalyayı, 2016 Avrupa Şampiyonası’nda aldığı altın madalya takip etti ve bu madalya güreş tarihinde bir kadın tarafından Türkiye’ye getirilen ilk altın madalya oldu!

Üst üste kazandığı 4 Avrupa şampiyonluğuna bir de dünya şampiyonluğu ekleyen başarılı sporcumuz Yasemin, dünya şampiyonu ilk kadın Türk güreşçi olarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Yasemin Adar, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya kazanarak başarısıyla tarihe geçti.

Nazlı Savranbaşı, Milli Cimnastikçi

2003 yılında İzmir'de doğan ve genç yaşında büyük başarılara imza atan Nazlı, Şavkar Cimnastik Kulübü sporcusu. Buenos Aires 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'na katılan milli cimnastikçi.

2019 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası'nda Tokyo 2020 Olimpiyatları'na katılma hakkı kazandı. Böylece Türk cimnastik tarihinde Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazanan en genç cimnastikçi unvanını da elde etti.

İrem Yaman, Dünya Şampiyonu Milli Taekwondocu

1995 yılında Ankara’da doğan İrem, sporun içinde doğan ve bunu yaşam biçimi haline getiren başarılı bir isim. Babası ile hazırlandığı 2015 Rusya Dünya Şampiyonası’nda aldığı altın madalyanın ardından, 2016 yılından itibaren katıldığı 31 turnuvada 24 madalya aldı.

2018 yılında Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından “Yılın En İyi Kadın Sporcusu” ödülüne layık görülen genç sporcumuz, 2019 yılında İngiltere’de düzenlenen Dünya Taekwondo Şampiyonası'nda kadınlar 62 kiloda mücadele etti ve altın madalya kazanarak, ikinci kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın tekvandocu oldu.

Eda Tuğsuz, Dünya Beşincisi Milli Atlet

1997 doğumlu olan genç ve başarılı atlet Eda, cirit atmada Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor. Bununla birlikte, beşinci olarak tamamladığı 2017 Dünya Şampiyonası’ndaki 63.87 metrelik atışı ile ciritte finale kalan ilk kadın sporcumuz oldu!

U23 kategorisinde aldığı madalyalar ile uzun yıllar adından söz ettiren Eda, 2019 yılında ise bu kez büyükler Avrupa Kupası’nda yarışarak bronz madalyanın sahibi oldu. 

Yasemin Ecem Anagöz, Avrupa Şampiyonu Olimpik Okçu

Günde 10 saate yakın antrenman yapan 1999 doğumlu tutkulu sporcumuz Yasemin, henüz 17 yaşındayken 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarıştı.

2018 Avrupa Şampiyonası’nda altın, 2018 World Cup Finali’nden gümüş madalya ile dönen genç sporcu, Dünya Okçuluk Federasyonu tarafından 2019 yılında alanında yılın sporcusu ödülüne layık görüldü.

İlke Özyüksel, U24 Avrupa Şampiyonu Olimpik Pentatlet

1997 yılında doğan İlke, spora yüzme ile başladı. Başarılı oldukça koşu, atçılık, eskrim ve biniciliği de kariyerine ekleyerek modern pentatlonda ülkemizi temsil eden ilk sporcu oldu!

Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası’nda dünya rekorunun sahibi olan İlke, dünya şampiyonalarında da rekorlar kıran bir isim haline geldi! Başarılarına son olarak 2019 Modern Pentatlon Dünya Kupası'nda, gümüş madalyayı ekledi.
 

Meryem Bekmez, Dünya Gençler İkincisi Milli Atlet 

2000 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen rekorların ismi Meryem, 20 km yürüyüş alanında kendini geliştirmiş yetenekli bir sporcumuz. 

Yürüyüş sporunda beş Türkiye rekoru ve bir Balkan rekorunun sahibi olan Meryem, U20 Dünya Şampiyonası’ndan da gümüş madayla ile dönmüş genç ve başarılı bir isim. 16 yıldır kırılamayan rekoru kırarak EA Permit Yürüyüş Yarışması’nda şampiyon olan sporcumuz, her yarışta kendine ait Türkiye rekorunu geliştirmeye devam ediyor!


Serap Özçelik Arapoğlu, Dünya Şampiyonu Milli Karateci 

1988 yılında İstanbul’da doğan Serap, karateyle 12 yaşında tanıştı. İlk kez 2005 yılında seçildiği milli takımda 15 yıldır başarıyla ülkemizi temsil eden Serap, kariyeri boyunca Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda beşi altın olmak üzere toplam 14 madalya kazanarak Türk karate tarihinin en başarılı kadın sporcularından biri oldu.

50 kg kategorisinde dünya sıralamasında bir numarada bulunan, iki kez kendi kategorisinde yılın en iyi sporcusuna verilen Grand Winner ödülünü kazanan Serap, Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yarıştı.

Beril Böcekler, Avrupa Gençler İkincisi Milli Yüzücü

2004 yılında Ankara’da dünyaya gelen Beril, henüz 6 yaşında başladığı yüzme kariyeri boyunca, gençler ve büyükler seviyesinde çok sayıda Türkiye rekoru kırdı ve Avrupa Şampiyonaları’nda madalyalar kazandı.  

Türk yüzme tarihinde iki farklı disiplinde (800 m ve 1500 m) Olimpiyat A Barajını geçen ilk yüzücü olarak Tokyo’da yarışmaya hak kazandı.

Ecem Güzel, Milli Yelkenci

1995 yılında İstanbul’da doğan Ecem, yelken sporuna 13 yaşında Bodrum’da başladı. Galatasaray Spor Kulübü sporcusu olarak spor kariyerine devam eden milli yelkencimiz, Laser Radial sınıfında elde ettiği başarılarla Tokyo Olimpiyatları’nda yarışmaya hak kazandı.

Ecem, son yıllarda Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda ilk on sporcu arasına girerek bu sınıfta önemli uluslararası sporculardan biri oldu.