ING müşterileri için Gizlilik Beyanı ve Aydınlatma Metni

1. Bu Gizlilik Beyanı ve Aydınlatma Metni hakkında

Bu Gizlilik Beyanı ve Aydınlatma Metni (''Gizlilik Beyanı''), ING Bank A.Ş. (''ING'' veya ''Banka'') olarak hakkınızda hangi kişisel verileri elde ettiğimize ve bunları nasıl işlediğimize dair basit ve şeffaf bir açıklama yapma amacı taşımaktadır. Bu Gizlilik Beyanı aşağıdaki kişiler için geçerlidir:

 • Geçmişteki, şu anki ve gelecekteki gerçek kişi (örneğin tüzel kişilerden ziyade gerçek kişiler) niteliğindeki tüm ING müşterileri. Yasalar gereği sizinle ilgili kişisel verileri ''Know your customer'' (Müşterini tanı) ve bankacılık mevzuatı gereğince ilişkimizin bitmesinden sonraki bir süre de dâhil olmak üzere belirli bir süre muhafaza etmekle yükümlüyüz. 
 • Bir gerçek ya da tüzel kişiliği temsilen bankamızla işlem yapan tüm gerçek kişiler (örneğin bir şirket müdürü, acente, yasal temsilci, operasyon personeli vb.) 
 • Havale alıcısı veya kurumsal müşterilerin iletişim sorumluları gibi ING müşterisi olmayan gerçek kişiler. Kişisel veri, bize sizinle ilgili herhangi bir şey söyleyen veya sizinle ilişkilendirebileceğimiz her tür bilgidir. Buna adınız, adresiniz, doğum tarihiniz, hesap numaranız, IP adresiniz veya banka hesabınızdan yaptığınız ödemelerle ilgili bilgiler dâhildir. İşleme ifadesi; toplama, kaydetme, saklama, değiştirme, organize etme, kullanma, ifşa etme, aktarma veya silme gibi, bu veriyi kullanarak yapabileceğimiz her şeyi kapsar. Müşterimiz olduğunuzda, elektronik bankacılık hizmetlerimize kaydolduğunuzda, bankamız elektronik ortamında bir form doldurduğunuzda, bizimle bir sözleşme imzaladığınızda, ürün ve hizmetlerimizi kullandığınızda veya kanallarımız vasıtasıyla bizimle iletişime geçtiğinizde bizimle kişisel bilgilerinizi paylaşırsınız. Tapu sicilleri, ticaret sicilleri ve basın gibi halka açık kaynaklarda bulunan veya ING Group veya finansal kuruluşlar gibi üçüncü tarafların bünyesindeki diğer şirketlerin yasalara uygun şekilde sağladığı verileri de kullanıyoruz.
2. Sizinle ilgili olarak topladığımız veri türleri


Topladığımız kişisel veriler şunları içerir: 

 • Kimlik verileri: Örneğin adınız, soyadınız, doğum tarihi ve yeriniz, kimlik numaranız, e-posta adresiniz, PC veya mobil cihazınızın IP adresi, 
 • İşlem verileri: Örneğin banka hesap numaranız, mevduatlarınız, hesabınızdan yapılan para çekme ve gönderme işlemleri 
 • Finansal veriler: Örneğin faturalar, kredi notları, maaş bordroları, ödeme davranışı, mülk veya diğer varlıklarınızın değeri, kredi geçmişiniz, kredi kapasiteniz, ING’deki finansal ürünleriniz, kredi sicillerine kayıtlı olup olmama durumunuz, gecikmiş ödemeleriniz ve gelirinize dair bilgiler 
 • Sosyo-demografik veriler: Örneğin evli ve çocuklu olup olmama durumunuz
 • Çocukların verileri: Örneğin çocuğunuz adına bir hesap açtığınızda, bir sağlık sigortası ürünü talep ettiğinizde veya gelir vergileri ile ilgili bazı işlemlere dair mevzuatın talep ettiği durumlarda bizimle paylaştığınız veriler 
 • Çevrimiçi davranışlara ve tercihlere dair veriler: Örneğin mobil cihazınızın veya bilgisayarınızın IP adresi ve ING web sitelerinde ve uygulamalarında ziyaret ettiğiniz sayfalar 
 • İlgi ve ihtiyaçlarınıza dair veriler: Örneğin çağrı merkezimizle iletişime geçtiğinizde veya bankamız elektronik ortamlarından bir anket doldurduğunuzda bizimle paylaştığınız veriler 
 • Ses-görüntü verileri: Örneğin ING şubelerindeki güvenlik kamerası görüntüleri veya müşteri hizmetleri merkezlerimizle yapılan telefon konuşmalarının kayıtları. 
Hassas veriler (Özel nitelikli kişisel veriler)

Etnik kimliğiniz, dinî veya politik görüşlerinizle ilgili özel nitelikli kişisel verileri, kesinlikle gerekli olmadıkça kaydetmiyoruz. Kaydediyorsak da bu sadece belirli durumlarla sınırlı oluyor; örneğin bir siyasi partiye üyelik ücreti ödememizi istediğinizde.

Kanunen kayıtlarımızda tutmakla yükümlü olduğumuz kimlik kartı ve/veya sürücü ehliyeti fotokopinizden dininiz, sağlığınız ve görsel kimliğinizle ilgili dolaylı olarak bilgi edinebiliriz. Ek olarak, bankamızdan (sigorta acenteliği faaliyetleri çerçevesinde) sağlık sigortası, hayat sigortası ve/veya bireysel emeklilik ürünü satın alırsanız, poliçeyi düzenlemek üzere (veya tahsis edilen kredi miktarı karşılığında teminat olarak gerektiği takdirde) sağlığınızla ilgili bilgileri işleriz.

Çağrı merkezlerimiz aracılığıyla ses hizmetlerini kullanarak sesinizi doğrulamak, dolandırıcılığın önlenebilmesine ilişkin kontrolleri gerçekleştirmek ve iç sistemlere ilişkin yükümlülükler başta olmak üzere mevzuatın öngördüğü kontrol yükümlülüklerini yerine getirebilmek amacıyla biyometrik verilerinizi işleriz.

3. Kişisel verilerinizle ne yapıyoruz?


Kişisel verilerinizi sadece işle ilgili meşru amaçlar için kullanıyoruz. Bu kullanıma aşağıdakiler dâhildir: 

 • Yönetim: Bir ING hesabı açtığınızda, kimliğinizi doğrulamak adına kişisel veri toplamakla (Kimlik kartınızın/ehliyetinizin veya pasaportunuzun bir nüshası gibi) ve sizi bir müşteri olarak kabul edip etmeme konusunda değerlendirmede bulunmakla yükümlüyüz. Ayrıca sizinle iletişime geçmek ve size gerekli bildirimleri göndermek için adresinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve diğer iletişim bilgilerinizi de bilmemiz gerekir. 

 • Ürün ve hizmet sunumu: Cari veya tasarruf hesabı, mortgage, kredi veya yatırım gibi belirli ürün ve hizmetleri kullanmaya uygun olup olmadığınızı değerlendirmek adına sizinle ilgili bilgileri kullanıyoruz. Ayrıca bankamızdan (Sigorta acenteliği faaliyetleri çerçevesinde) sigorta ürünleri satın aldığınız takdirde, sigorta poliçesinin hazırlanması için de verilerinizi toplarız. 

 • Müşteri ilişkileri yönetimi: Ürün ve hizmetlerimiz konusunda sizden geribildirim isteyebilir ve hizmetlerimizi iyileştirmek adına bunu ekibimizin belirli üyeleriyle paylaşabiliriz. Ürün ve hizmetleri size özel hâle getirmek adına sizinle elektronik ortam, telefon veya yüz yüze gerçekleştirdiğimiz iletişimlerden notlar da kullanabiliriz.  

 • Kredi riski ve davranış analizi: Bir krediyi geri ödeyebilme durumunuzu değerlendirmek adına, kişisel verilerinize dayanan belirli istatistiksel risk modelleri uyguluyoruz.  

 • Kişiselleştirilmiş pazarlama: Kişisel durumunuza bağlı olarak size mektup, e-posta veya metin mesajları ile ürün ya da hizmetlerimize dair tanıtım/teklifler gönderebilir veya web sitemize veya mobil uygulamamıza giriş yaptığınızda size bu tür bir teklif gösterebiliriz. Bu faaliyetlerle ilgili ticari elektronik bildirimleri reddetme ve/veya bunların aboneliğinden çıkma hakkına sahipsiniz. 

 • Pazarlama ve iletişim: Verilerinizi hizmetlerimizi çeşitli kanallar üzerinden geliştirmek amacıyla kullanıyoruz (şubeler, internet bankacılığı, sözleşmeli mağazalar, çağrı merkezleri, toplantılar, sosyal medya, ATM’ler vb.). Tanınırlık, promosyon ve pazarlama faaliyetleri, çekilişler düzenlemek, hediyeler göndermek, reklam kampanyaları ve ilgili duyurular yapmak; özel teklifler, ürünler ve hizmetler sunmak; müşteri şikâyetleri ve arama kalitesi çerçevesinde çağrı merkezi hizmetlerimizi değerlendirmek ve belirlemek; bankamızın düzenlediği toplantılar, organizasyonlar, kampanyalar ve çekilişlerle ilgili olarak sizi bilgilendirmek amacıyla potansiyel dileklerinizi tahmin etmek üzere davranış modellemeye dayanan analizler yapıyor, etkinlik ve strateji çalışmaları gerçekleştiriyoruz. 

 • Size en uygun ürün ve hizmetlerin sunulması: Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, müşteri hizmetleri merkezimizi aradığınızda veya bir şubemizi ziyaret ettiğinizde sizinle ilgili bilgi toplarız. Bu bilgileri analiz ederek potansiyel ihtiyaçlarınızı belirliyor, ürün ve hizmetlerin uygunluğunu değerlendiriyor ve bankamızın yeni ve mevcut ürünlerinin çapraz satışını gerçekleştiriyoruz. Örneğin size profilinize uygun yatırım fırsatları teklif edebiliriz. Hesabınıza giren ya da çıkan büyük meblağlar gibi ödeme davranışlarınızı analiz ediyoruz. İlk işinizi kurmak veya ev almak gibi belirli bir finans ürününü veya hizmetini kullanmanız gereken önemli anlarda ihtiyaçlarınızı değerlendiriyoruz. Web sitemizde katıldığınız uygulamalara dayanarak ilgi alanlarınızı değerlendiriyoruz. 

 • Ürün ve hizmetlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi: Ürün ve hizmetlerimizi nasıl kullandığınızı analiz etmek sizi daha iyi anlamamızı sağlıyor ve neleri geliştirebileceğimiz hususunda bize yol gösteriyor. Örneğin, 
                o Bir hesap açtığınızda, ilk işleminizi ne kadar sürede yaptığınızı ölçüyor ve hesabınızı ne kadar çabuk kullanabildiğinizi anlıyoruz.
                o Kurumsal müşterilerimizle aranızda gerçekleştirdiğiniz işlemlerin verisinin analizi hususunda kurumsal müşterilerimize bilgi hizmetleri veriyor veya ING’nin ürün ve hizmetlerini nasıl daha iyi kullanabilecekleri konusunda onlara öneriler sunuyoruz. ING bu amaç için kişisel verileri işlediğinde, birleştirilmiş (anonimleştirilmiş) verileri kurumsal müşterilerin kullanımına sunabilir. Kurumsal bir müşteri bu birleştirilmiş verilerden sizi tanıyamaz.
               o Pazarlama faaliyetlerimizin sonuçlarını analiz ederek bunların etkinliğini ve kampanyalarımızın işe yararlık düzeyini ölçeriz.
               o Bazen kişisel verilerinizi analiz etmek için otomatik süreçler kullanabiliriz, örneğin kredi ve mortgage için kredi kararlarını hızlandırmak adına bir algoritma kullanmaktayız.
               o Size posta, e-posta yoluyla veya web sitemiz veya mobil uygulamalarımız üzerinden kişiselleştirilmiş teklifler göndermek için kişisel verilerinizi kullanabiliriz. Ticari elektronik bildirimleri reddetme ve/veya bunların aboneliğinden çıkma hakkına sahipsiniz. 

 • Veri güvenliği ile dolandırıcılığın tespiti ve önlenmesi: Kişisel verilerinizi koruma ve veri ihlallerini önleme, belirleme ve durdurma sorumluluğumuz var. Kara para aklamayı, terör finansmanını ve vergi kaçakçılığını önlemeye yönelik düzenlemelere uymak adına sizinle ilgili olarak toplamakla yükümlü olduğumuz bilgiler de buna dâhildir. 

             o Sizi ve varlıklarınızı dolandırıcılık faaliyetlerinden korumak için kişisel bilgilerinizi işleyebiliriz; örneğin kimlik hırsızlığının hedefi olduğunuzda, kişisel verileriniz açığa çıktığında veya hack’lendiğinizde.
             o Belirli bir suçu ve bu suçu işleyen kişiyi hızlı ve etkin şekilde belirlemek adına, profil çıkarmak amacıyla hakkınızdaki belirli bilgileri kullanabiliriz (örneğin ad, hesap numarası, yaş, uyruk, IP adresi vb.).
             o Uzaktan kanallar üzerinden yapılan işlem ve konuşmaları güvenceye almak adına iletişim ve güvenlik verileri (kart okuyucular ve şifreler gibi) kullanıyoruz. Hesap veya kredi kartınızın olağan dışı bir yerde kullanılması gibi durumlarda, bu veriyi sizi uyarmak için kullanabiliriz.

 • Dâhilî ve haricî raporlama: Bankacılık işlemlerimiz ve yönetimimizin işlem ve hizmetlerimiz konusunda daha iyi kararlar alması için verilerinizi işliyoruz. Bu işleme amacına konsolide finansal sonuçlarımızın hazırlanması, risk ve yasal prosedürlerin yönetilmesi dahildir. 

 • Yasal ve global uyumluluk: Çeşitli yasal yükümlülük ve gerekliliklere uymak için (örneğin kendi iç politikalarımızın yanı sıra kara para aklamanın önlenmesi mevzuatı, vergi mevzuatı) kişisel verilerinizi işliyoruz. 

Bunu yapma sebeplerimiz: 

         o Dolandırıcılığı önlemek amacıyla iç kontrol sistemlerimizin bir parçası olarak kimlik belgelerini onaylayarak ve kimliğinizi doğrulayarak sizi ve bankamızı korumak. Yasal olarak bunu yapmakla ve gerektiğinde ilgili otoritelere aktarmakla yükümlüyüz.
         o Verilerinizin finansal bir suç işlenmesi, dolandırıcılık veya finansal terörizm amacıyla kullanılmasını önlemek.
         o Bankamızın, Bankamızın iştiraklerinin, ana hissedarlarının, ana hissedarların iştiraklerinin ve risk grubunun tabi olduğu uluslararası ve yerel kanunlara, yasal düzenlemelere, iç ve dış politikalara ve kurallara uymak, global risk yönetimi ve denetimi yapmak, yasal prosedürleri uygulamak.
Açık rızanız olmaksızın gerçekleştirdiğimiz veya 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nun 5/2. maddesi kapsamı dışındaki veri işlemelerimizde anonim verileri kullanacak veya kişisel bilgilerinizi, kimliğiniz anlaşılmayacak şekilde olabildiğince ortadan kaldıracağız.

4. Verinizi kiminle ve neden paylaşıyoruz? 

Size olabilecek en iyi hizmeti sunmak ve işimizde rekabetçi kalmaya devam etmek adına belirli verileri şirket içinde veya ING dışında paylaşıyoruz. Bu paylaşımlara şunlar dâhildir:

ING kuruluşları

Yeni müşterileri belirlemek, belirli yasalara ve politikalara uymak, BT sistemlerini güvenceye almak veya belirli hizmetleri sunmak gibi operasyonel, düzenleyici veya raporlama amaçları için kişisel verilerinizi iştiraklerimize, ana hissedarlarımıza (ING Bank N.V.), ana hissedarımızın iştiraklerine ve risk grubumuza aktarıyoruz. (Tam liste için ''Kişisel verilerinizle ne yapıyoruz'' bölümüne bakın). Merkezîleştirilmiş saklama sistemlerine de veri aktarabilir veya etkinliği artırmak için onu global bazda işleyebiliriz. Tüm dâhilî veri transferleri ise yerel ve global veri koruma politikamızla uyumludur. Temsilciler ve iş ortakları Bizim adımıza hareket eden temsilciler ve iş ortaklarıyla bilgi paylaşıyoruz. Bu temsilciler ve iş ortakları bankacılık yasaları ve düzenlemelerine göre faaliyet gösteriyorlar.

Devlet kurumları

Yasal yükümlülüklerimize uymak adına, veriyi terörle mücadele ve kara para aklamayı önlemeyle ilgili otoritelerle paylaşabiliriz. Bazı durumlarda verilerinizi üçüncü taraflarla paylaşma konusunda yasal olarak yükümlüyüz, bunlar:

 
 • Merkez bankası, BDDK, SPK, TBB, Risk Merkezi, Masak, MKK, YTM, KKB, Findeks, BKM gibi kamu kurumları, düzenleyiciler ve kontrol organları ile faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki diğer düzenleme/denetim otoriteleri. 
 • Vergi kuruluşları varlıklarınızı (örneğin bankaya yatırdığınız para, ödeme veya tasarruf hesapları veya bir yatırım hesabının varlıkları) raporlamamızı talep edebilirler. Bunun için sosyal güvenlik numaranızı işleyebiliriz.
 • Yargı/soruşturma kurumları; acil ve yasal talepleri hâlinde polis, kamu savcıları, mahkemeler ve tahkim/arabuluculuk kurumları gibi.  
 • Avukatlar ve noterler, örneğin teminat verirken veya resmî bildirim gönderirken.
Finans kuruluşları

Nakit para çektiğinizde, banka kartı veya kredi kartınızla ödeme yaptığınızda veya başka bankadaki bir hesaba para yatırdığınızda, bu işlemlerde her zaman başka bir banka veya finans şirketi de rol alır. Ödemeleri gerçekleştirmek için adınız ve hesap numaranız gibi bilgilerinizi diğer banka veya finans şirketi ile paylaşmamız gerekir. Bilgiyi paylaştığımız finans sektörü uzmanları da bize finansla ilgili şu konularda yardımcı olurlar: 

 • Güvenli finansal işlem mesajlaşmaları 
 • Dünya genelinde ödeme ve kredi işlemleri 
 • Dünya genelinde elektronik işlemler yapma 
 • Yurtiçi ve yurtdışında menkul değer ve ödeme işlemleri oluşturma Bazen başka ülkelerdeki bankalar ve finans kurumlarıyla bilgi paylaşırız, örneğin döviz ile ödeme yaptığınızda veya döviz aldığınızda. Ayrıca sigorta şirketleri gibi finansal ürünlerini sattığımız iş ortaklarımızla da bilgi paylaşırız.
Hizmet sağlayıcılar


Dış hizmet sağlayıcıları kullandığımızda sadece belirli bir iş için gerekli kişisel verileri paylaşırız. Hizmet sağlayıcıların bize destek verdiği bazı faaliyetler şunlardır: Arşivleme, çağrı merkezleri, güvenlik, tahsilat, ekspertiz/anketler gibi belirli hizmet ve operasyonların gerçekleştirilmesi; 

 • Arşivleme, çağrı merkezleri, güvenlik, tahsilat, ekspertiz/anketler gibi belirli hizmet ve operasyonların gerçekleştirilmesi  
 • İnternet tabanlı araç ve uygulamaların geliştirilmesi ve bakımı
 • Pazarlama faaliyet veya etkinlikleri ile müşteri iletişimlerinin idaresi 
 • Rapor ve istatistik hazırlanması, materyallerin yazdırılması ve ürünlerin tasarlanması 
 • Uygulamalara, web sitelerine ve sosyal medyaya reklam verilmesi
Araştırmacılar

Hayatta ve işinizde ilerlemeniz için sürekli olarak yeni bakış açıları edinmeye çalışıyoruz. Bunun için, açık onayınız çerçevesinde kişisel verilerinizi bunları araştırmalarında ve inovasyonlarında kullanan üniversiteler gibi ortaklarla paylaşabiliriz. Etkileşimde olduğumuz araştırmacılar ING çalışanlarıyla aynı katı gereklilikleri karşılamalıdırlar.

Diğer üçüncü taraflar

Verilerinizi şu tür üçüncü taraflara aktarabiliriz: ödeme/tahsilat hizmetleri aldığımız şirketler; mobil telefonlara TL yüklemek gibi faaliyetler amacıyla Ödeme/tahsilat hizmetleri sunduğumuz şirketler; bankamızın düzenlediği bir kampanyaya veya çekilişe katıldığınız takdirde millî piyango idaresi; bağış yaptığınız vakıflar ve birlikler. Bu durumların tümünde, üçüncü tarafın sadece belirli görevleri için gerekli olan kişisel verilere erişmesine izin veririz. Kişisel verilerinizi şirket içinde veya başka ülkelerdeki üçüncü taraflarla paylaştığımızda, onları koruyacak gerekli güvenlik önlemlerinin uygulanmasını sağlarız. ING bu konuda şunlara itibar eder:
 •  6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve ilgili düzenlemeleri.
 • Türkiye'deki yetkili düzenleyici kuruluş tarafından yayınlanan Veri Güvenliğine yönelik rehber ve kararlar 
 • EC Düzenlemesi (AB) 2016/679’da tanımlanan Bağlayıcı Şirket Kuralları. Bunlar ING Global Veri Koruma Politikası (GDPP) olarak bilinirler 
5. Verilerinizi toplama şeklimiz ve bunun yasal dayanağı

Verileriniz, 6698 sayılı Kişisel Verileri Korunma Kanunu’nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen; kanunlarda öngörülmesi, sözleşmenin kurulması veya ifası, veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğü, hakkın tesisi, veri sorumlusunun meşru menfaati, hizmetlerin belirlenen yasal çerçevede verilebilmesi ve bu kapsamda Bankamızın sözleşmelere ilişkin ve yasal yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi amaçları ile otomatik olan ve otomatik olmayan yöntemlerle toplanabilir. Bu toplama sözlü (örneğin görüşmelerde, toplantılarda, şubelerimizde, çağrı merkezlerimizde, sözleşmeli mağazalarda), yazılı veya elektronik yöntemler (örneğin internet bankacılığı, ATM’ler, sosyal medya, mobil uygulamalar vb.) ile gerçekleşebilir. Ayrıca anlaşmalı firmalarımız, iş ortaklarımız, aracılık/acentelik sıfatı ile faaliyetlerini yürüttüğümüz şirketler, kimlik paylaşım sistemleri, adres paylaşım sistemleri, PTT Genel Müdürlüğü (Türkiye Posta Hizmeti), Kredi Kayıt Bürosu ve diğer istihbarat toplama kanallarından da veri toplayabiliriz. Verilerinizi toplama sebeplerimizin tam listesi için Bölüm 3’teki ''Kişisel verilerinizle ne yapıyoruz'' kısmına göz atınız.

6. Haklarınız ve onlara gösterdiğimiz saygı

Kişisel bilgilerinizin nasıl kullanıldığını belirlemek adına bir müşteri olarak haklarınıza saygılıyız. Bu haklar şunları içeriyor: 

 • Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme ve işlenmiş ise bu faaliyetlere dair daha fazla bilgi talep etme hakkı. 
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme hakkı  
 • Yurtiçinde veya yurtdışında, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme hakkı 
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde, bunların düzeltilmesini isteme hakkı  
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme hakkı.  
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde, bunların düzeltilmesine ve/veya kişisel verilerin silinmesine veya yok edilmesine ilişkin işlemlerin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme hakkı.
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme hakkı
 • Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız halinde, zararın giderilmesini talep etme hakkı.
Haklarınızı kullanmak veya şikâyette bulunmak isterseniz, lütfen verikoruma@ing.com.tr adresinden bizimle iletişime geçin. Bu Gizlilik Beyanının sonunda iletişim bilgilerimizi ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

Talebinize olabildiğince çabuk cevap vermeyi amaçlıyoruz.

 Belirli durumlarda talebinizi reddedebiliriz. Süreç zarfında talebinizin hangi yasal çerçevede reddedildiğine dair sizi yazılı veya elektronik (e-posta, SMS vb.) yollarla bilgilendireceğiz. 

7. Sunduğunuz veriler

Bir banka olarak işlerimizi yapabilmek ve sözleşmeye bağlı yükümlülüklerimizi yerine getirmek adına hakkınızda bilmemiz gereken belirli bilgiler vardır. Ayrıca yasal olarak toplamakla yükümlü olduğumuz bilgiler de vardır. Bu veriler olmadan size bir hesap açamayız veya belirli faaliyetleri gerçekleştiremeyiz.

8. Kişisel verilerinizi nasıl koruyoruz? 

Verilerinizi güvende tutmak adına, tüm işlerimizde iç politikalar ve asgari standartlar uyguluyoruz. Bu politikalar ve standartlar, düzenlemelere ve piyasa gelişmelerine uygun olması adına düzenli olarak güncellenmektedir. Daha spesifik ve yasalara uygun olması amacıyla, kişisel verilerinizin ve işlenmelerinin gizliliğini ve bütünlüğünü sağlamak adına gerekli teknik ve organizasyonel önlemleri de alıyoruz (Politikalar ve prosedürler, BT güvenliği vb.). 

Ek olarak, ING çalışanlarının yasal olarak da verileri gizli tutma yükümlülükleri mevcut olup kişisel verilerinizi yasalara aykırı şekilde ve gereksiz yere açıklayamazlar.

9. Verilerinizi güvende tutmamız konusunda bize nasıl yardımcı olabilirsiniz? 

Verinizi korumak için elimizden ne gelirse yapıyoruz, ancak bu konuda sizin de yapabilecekleriniz var: 

 • Virüsten koruma yazılımı, casus yazılımdan koruma yazılımı ve güvenlik duvarı kurun. Onları güncel tutun. 
 • Banka kartı gibi eşyalarınızı ve ekipmanlarınızı ortalıkta bırakmayın. 
 • Banka kartınızın kaybolması durumunda ING’ye bildirin ve kayıp kartı hemen iptal ettirin. 
 • Kullanmadığınızda elektronik bankacılık kanallarından çıkış yapın. 
 • Şifrelerinizi mutlaka gizli tutun ve güçlü şifreler kullanın, tahmin etmesi kolay harf ve sayı kombinasyonlarından kaçının. 
 • Elektronik ortamlarda çalışırken uyanık olun ve kişisel bilgi talep eden yeni web sitesi adresleri ve kimlik avı e-postaları gibi şüpheli faaliyetleri nasıl anlayacağınızı öğrenin.
10. Kişisel verilerinizi ne kadar süreyle saklıyoruz?


Kişisel verilerinizi, sadece ilgili mevzuatta öngörülen veya işlendikleri amaç için gerekli olan süre kadar saklama iznimiz vardır. Bunun ardından, iç politikalarımız gereğince en uygun yöntemi kullanarak onları silecek, yok edecek ya da anonim hâle getireceğiz.

11. Bize ulaşın 


ING’nin veri politikaları ve kişisel verilerinizi nasıl kullandığımız konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bize e-posta gönderebilir, bizi arayabilir veya şubenizi ziyaret edebilirsiniz. Bu Gizlilik Beyanının sonunda iletişim bilgilerinin bir listesi yer almaktadır. 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereğince bu bağlantıda [●] bulunan formu kullanarak, aşağıdaki kanallardan herhangi biri üzerinden kişisel verilerinize ilişkin haklarınızı kullanabilirsiniz: 

 • Reşitpaşa Mahallesi, Eski Büyükdere Caddesi, No: 8, 34467 Maslak-Sarıyer/İstanbul adresine veya herhangi bir şubemize kimlik teyidinizin yapılmasını sağlayarak bizzat başvurun 
 • Başvurunuzu ingbank@hs03.kep.tr adresine kayıtlı e-posta adresiniz ile e-posta olarak gönderin 
 • Güvenli elektronik veya mobil imzanız ile Bankamızın verikoruma@ing.com.tr adresine e-posta gönderin
 • Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde yer alan diğer bir yöntemi kullanın.
Başvuru talebiniz 30 (otuz) gün içerisinde Bankamızca sonuçlandırılacaktır. İşlemin maliyet gerektirmesi halinde, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenen tarife uygulanacaktır. Başvurunuz reddedilirse yazılı olarak veya elektronik formatta bunun sebebini size bildireceğiz. 

12. Bu Gizlilik Beyanının kapsamı


Bu ING Bank A.Ş.’nin Gizlilik Beyanıdır ve kişisel verileri işledikleri kapsamda ING Bank A.Ş.’nin tüm şubeleri için de geçerlidir.

Yasalardaki değişikliklere uymak ve/veya değişen veri işleme şartlarımızı yansıtmak amacıyla bu Gizlilik Beyanında değişiklik yapabiliriz. Bu versiyon 10/06/2019 tarihinde oluşturulmuştur. En güncel versiyonu ingbank.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Ülke Veri Koruma Sorumlusunun iletişim bilgileri Veri Koruma Otoritesi
Türkiye Cumhuriyeti ingbank@hs03.kep.tr Kişisel Verileri Koruma Kurumu
https://www.kvkk.gov.tr/