Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Türkiye sınırları dahilinde seyreden araçların trafikte 3. kişilere verilebilecek zararları, Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları dahilinde, tazmin eden zorunlu sigorta ürünüdür.

Zorunlu Trafik Sigortası ile poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.

Poliçenize anında sahip olmak için size en yakın şubemizden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

* Trafik Sigortası Zurich Sigorta A.Ş. aracılığı ile sunulmaktadır, ING Bank A.Ş. Zurich Sigorta A.Ş.’nin yetkili acentesidir.

Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

Trafik Sigortası bir motorlu taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar. Tazminat ile maddi zararların yanısıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ile zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi hallerinde kazada zarar görenin desteğinden mahrum kalanlara ödeme yapar. Destekten mahrumiyet tazminatı kazada hayatını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yaptırdığım Trafik Sigortası kendi arabamın hasarını karşılar mı?
Trafik Sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılamakta olup kendi aracınızın hasarını ödemez, bunun için kasko sigortası yaptırmanız gerekir.

Trafik Sigortası poliçemi vade bitiminde yenilemeyi unutursam sonuçları ne olur?
Araç sahibi olarak, Trafik Sigortası poliçenizi sözleşme bitim tarihi itibariyle yenilemekle yükümlüsünüz. Sözleşme bitim tarihinden itibaren yenileme işlemini gerçekleştirilmeyen her 30 gün için müteakip sigorta sözleşmesinde prim, %50 ile sınırlı olmak üzere % 5 ilave edilerek hesaplanır. Ayrıca trafik zabıtasının yapacağı kontollerde aracınızın trafik sigortası  bulunmadığı tespit edilirse, aracınız trafikten men edilir ve para cezası uygulanır.