Esnaf Kredisi nedir? Nasıl alınır?

Esnaf kredisi, ticari faaliyetlerini sürdürmek isteyen işletmelerin ihtiyaçları ve yeni girişimleri için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayan kredi ürünleridir. Bu ürünler genellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tarafından tercih edilmektedir.

Esnaf kredisi, esnafların temel işletme giderleri olan işletme sermayesi ihtiyaçları, makine ve ekipman tedariği, iş yeri açılışı ve reklam ve pazarlama faaliyetleri gibi alanlarda kullanılabilir. Esnaf kredileri genellikle kısa ve orta vadede sağlansa da işletmenin ihtiyaçları özelinde şekillenebilir.


Esnaf Kredisi türleri nelerdir?

Esnaf kredileri, kullanım amacına göre beş farklı dalda değerlendirilebilir.

 • İşletme kredileri: İşletmelerin temel sermaye ihtiyaçları için kullanılan kredi türüdür. İşletme kredileri ile reklam ve pazarlama faaliyetleri başta olmak üzere makine ve ekipman tedariği, üretim kapasitesi ve stok artışı gibi konularda işletme finanse edilebilir.
 • Yatırım kredileri: İşini büyütmek isteyen işletme sahiplerinin sıkça tercih ettiği bir kredi türüdür. Bu kredi genellikle yeni bir iş dalına giriş veya mevcut iş fikrinin daha inovatif bir versiyona geçişi için kullanılır. Ayrıca mevcut iş yerinin büyütülmesi ve şubeleşme süreçlerinde de yatırım kredileri tercih edilebilir.
 • Ticari araç kredileri: İş süreçlerinde lojistik desteğe ihtiyaç duyan firmaların satın alma veya kiralama yoluyla araç temini için tercih ettikleri bir finansman türüdür.
 • Kredi kartları: KOBİ’lerin daha düşük tutarlı ve anlık finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilen bir kredili mevduat ürünüdür.
 • Faktoring kredileri: Faktoring kredileri, KOBİ’lerin alacaklarını finanse etmek için kullanılan kredilerdir ve işletmenin nakit akışını düzenlemeye katkı sağlar. Bu sayede finansal riskler minimize edilmiş olur.

ING KOBİ Anında Kredi ürünü ile 250.000 TL’ye ve 36 aya kadar taksit seçenekleriyle dijitale özel avantajlı faiz oranıyla esnaf kredisinden faydalanmak mümkün. Ayrıca farklı ticari kredi ürünleri ile 3 milyon TL’ye kadar finansmana Kurumsal İnternet Şubesi ve ING Mobil Kurumsal uygulaması üzerinden ulaşılabilir.


Esnaf Kredisi avantajları nelerdir?

Esnaf kredileri, KOBİ’lere ve diğer işletmelere finansman tutarı, vadesi ve esnekliği ile yakından ilişkili birçok avantaj sağlar. Esnaf kredilerinin bazı avantajları şunlardır:

 • Daha uzun vade: Esnaf kredileri, bireysel kredi ürünlerine göre genellikle daha uzun vade seçenekleri sunar. Bu sayede işletmeler uzun vadeli yatırımlarını daha düşük taksitlerle finanse edebilirler.
 • Düşük faiz: Esnaf kredileri genellikle bireysel kredi ürünlerinden daha düşük faiz seçenekleri sunar. Bu durum, sağlanan finansmanın doğrudan üretim araçlarında ve süreçlerinde kullanılması sebebiyle finansal sürdürülebilirlik bakımından da değerendirilebilir.
 • Daha yüksek tutar: Esnaf kredileri, bireysel kredi türlerine göre daha yüksek tutarlarda finansman sağlayabilir. Örneğin bireysel ihtiyaç kredisi ürününde 50 bin TL’ye kadarki krediler 36 aya kadar, 50 bin ila 100 bin TL arasındaki krediler 24 aya kadar, 100 bin TL ve üzerindeki krediler ise 12 aya kadar vadelendirilebilir. Esnaf kredisinde ise bu gibi standartlar bulunmayıp, tutar her bir işletmeye özel olarak değerlendirilmektedir.

Esnaf Kredisi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi sürecinde KOBİ’lerin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir:

 • İşletmenin ihtiyaç duyduğu kredi türü doğru tespit edilmeli,
 • En avantajlı faiz oranı ve vade belirlenmeli,
 • Başvuru sürecinde ihtiyaç duyulacak belgeler hazırlanmalı,
ING, Cebimdeki Danışman ile başvuru sürecinde de yanınızda!

Bilgi Destek

KOBİ Dijitalli olmanın avantajları
 • İşinize özel avantajlı çözümlerle KOBİ’lerimizin yanındayız. 
 • Dijital kanallarımız üzerinden ING’li olan tüm şahıs işletmeleri, şubeye gitme derdi olmadan, 7/24 ING’li olma fırsatlarından yararlanabilir. Tamamen dijital ve anında hizmet, 
 • ING müşterisiyseniz, kredinizin anında hesabınıza geçmesi için başvurunuzu ING Mobil’den de gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Ücretsiz EFT/FAST/havale 
 • Akbank ve Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamında, 12.000 ATM ağında ücretsiz işlem yapabilme avantajı.