ATM - SSS


Göster: 

Merak Ettikleriniz

ATM’den banka kart numarasına havale işlemi nasıl yapılır?

"Ödeme/Para Transferi" menüsü, "Banka Karta Havale" adımından yapılmaktadır.
Önce hangi hesabınızdan para göndermek istediğinizi seçin. Havale yapacağınız Banka Kart'ın numarasını girin. Onay ekranında alıcı ad ve soyadını gördükten sonra göndermek istediğiniz tutarı yazarak işleminizi tamamlayın. Banka karta yapılan havaleler müşterinin 1. sıradaki hesabına aktarılacaktır.

ATM’den kredi kartı kullanılarak vadesiz hesap işlemi yapabilir miyim?

Evet. ING Banka Kartı'nıza tanımlı olan hesabınızı kredi kartınıza da tanımlatarak ATM'lerde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartı işlem menüsünden hesap işlemleri menüsü seçerek banka kartı işlem menüsüne geçebilir ve banka kartını kullanıyormuş gibi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kartıma birden fazla hesabım bağlı. Yurt içindeki diğer banka ATM’lerinde istediğim herhangi bir hesabımdan işlem yapabilir miyim?

Hayır. Sadece kartınıza bağlı birinci hesabınızı görebilir ve sadece bu hesabınızdan işlem gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’den alınan hesap özeti hangi tarih aralığını kapsamaktadır?

ATM’den alınan hesap özeti mini hesap dökümü niteliğinde olup herhangi bir tarih aralığı mantığına dayanmamakta, seçili olan hesabın son 10 hareketini içermektedir. Hesabınıza ait daha detaylı dökümü ING Mobil, İnternet Şubesi'nden veya 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı’nı arayarak alabilirsiniz.

ATM’den ING kredi kartı ödemesi yapılabilir mi?

Evet. Bu işlem 2 şekilde yapılabilir:
1. ATM’den kredi kartına bağlı olan hesaplar arasından seçim yapılarak müşterinin kendi kredi kartına ya da başka bir ING kredi kartına ödeme yapılabilir. Bu işlem için ödeme yapılacak olan hesap numarasının kredi kartına bağlı olması gerekmektedir.
2. Kartsız İşlem menüsünden Kredi Kartı Borç Ödeme adımı seçilir ve borcu ödenmek istenilen kredi kartının 16 haneli numarası girilir. Ardından da ödeme yapılacak tutar ATM’ye yatırılır.

Yabancı ülkelerdeki bankaların ATM’lerinden ING kartım ile işlem yapabilir miyim?

Evet. Dünyanın herhangi bir yerinde, üzerinde Visa ve Mastercard logosu taşıyan tüm ATM'lerden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

ATM'den gerçekleştirdiğiniz işlemlerin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

  • Kolay tahmin edilebilecek şifreler belirlememeye özen gösterin.
  • Şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve hiçbir yere yazmayın. Şifrenizi kullanırken gizleyin, çevrenizde şifrenizi görebilecek kişilerin olmadığına emin olun. 
  • İşlem yaparken kimseden yardım almayın ve ATM’nin başından ayrılmayın.
  • İşlem yaptığınız ATM’de şüpheli bir durumla karşılaşırsanız (özel olarak yerleştirilmiş bir cihaz vs.) işlem yapmayarak lütfen hemen 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı’nı arayın. Çevrenizde şüpheli şahıslar olmadığından emin olun.
  • Kartınızın ATM’de sıkışması, alıkonulması gibi durumlarda size yardımcı olmak isteyen kişilerden yardım almayın. ATM’ye tekrar şifrenizi girmeniz halinde kartınızın iptal edileceğini belirten ya da kendi cep telefonları ile bankanızı aramanıza yardımcı olmayı teklif eden kişilere itibar etmeyin. Kendi cep telefonunuzla veya en yakındaki güvenli bir telefonla hemen 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı’nı arayın.

ATM’den hesaba havale işlemi nasıl yapılır?

"Ödeme/Para Transferi" menüsü, "Hesaba Havale" adımından yapılmaktadır. Önce hangi hesabınızdan para göndermek istediğinizi seçin. Havale yapacağınız hesabın şube kodu, hesap no (müşteri no) ve ek no (MT uzantısı) bilgilerinin girişini yaparken her başlık sonrasında "Giriş" tuşuna basın. Onay ekranında alıcı ad ve soyadını gördükten sonra göndermek istediğiniz tutarı yazarak işleminizi tamamlayın.

ATM’lerden kredi kartındaki mevcut bonus miktarı görülebilir mi?

Evet. ATM'lerimizden kredi kartına yüklenmiş olan bonus miktarı görüntülenebilir. Bunun için kredi kartı işlem menüsünden "Ekstre" adımı, daha sonra "Ekstre Görüntüleme" işlem adımı seçilmelidir. Burada müşterinin hesap özeti bilgilerinden sonra müşterinin kredi kartında yüklenmiş olan bonus miktarı görülebilir.

ATM’lerimizden cep telefonu yükleme işlemi sonrasında, yüklenen tutar ne kadar zamanda hattıma aktarılır?

Tutar anında hattınıza yüklenmekte olup işlem ile ilgili bilgiler telefonunuza SMS ile gönderilir.

ATM’den fon alım-satımı hangi saatler arasında gerçekleştirilebilir?

ATM'lerimizden günün 24 saati fon alış-satış işlemi gerçekleştirilebilir. Sadece, fon fiyatlarının güncellendiği 16.00–17.00 saatleri arasında, kısa süreli bir kesinti yaşanabilir. Müşteriler, fon fiyatlarını ve mevcut fon portföylerini günün her saatinde kesintisiz olarak görüntüleyebilirler.

ATM’den gerçekleştirilen işlemler için ücret ödenmekte midir?

ATM'den gerçekleştirilen işlemlerin ücretlerini "Ürün ve Hizmet Ücretleri" sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Uygulanan ücretlere müşteri gruplarına göre muafiyet uygulanabilmektedir.

Yurt içindeki diğer banka ATM’lerinden tüm ATM işlemlerini yapabilir miyim?

Hayır. Yurt içindeki diğer bankalara ait ATM'lerinden bakiye görüntüleme, para çekme, kredi kartı borç ödeme, kredi kartı borç sorgulama ve kredi kartı limit görüntüleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Kredi kartındaki TL artı bakiyeyi ATM’den çekebilir miyim?

Evet. Müşterilerimizin, kredi kartlarındaki TL artı bakiyelerini para yatırıldıktan en az 1 gün sonra ING ATM’lerinden çekmeleri durumunda, herhangi bir ücret ya da faiz uygulanmaz, yurt içindeki diğer bankaların ATM’lerinden çekmeleri durumunda ise çekim ücreti (%4+10 TL ) olarak hesap özetlerine yansıtılır.

ATM'den kredi kartlarıma ait hangi bilgileri öğrenebilirim?

ATM'lerimizden kartınızın limitini, dönem içi hareketlerini ve son hesap özeti bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

ATM’den hangi döviz işlemlerini yapabilirim?

Döviz özelliği bulunan ATM'lerimizde para çekme, para yatırma ve hesaba havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ING ATM’sinin bulunmadığı noktalarda diğer bankaların ATM’lerinden para çekebilir miyim?

Evet. Bankamız ATM'sinin bulunmadığı yerlerde yurt içinde tüm bankalar ve yurt dışında diğer bankaların Visa - Mastercard logolu ATM'lerinden para çekebilirsiniz. 

ATM’den tüm hesaplarımın hesap hareketlerini ayrı ayrı detaylı olarak görebilir miyim?

Evet. ATM'lerimizden tüm hesaplar için ayrı ayrı olmak üzere, hesap hareketlerine girilerek son 10 hareketi içeren mini hesap özeti alınabilir. Bu işlemlerin her hesap için ayrı ayrı tekrarlanması gerekmektedir. Ancak görüntüleme yapacağınız hesabınızın kullandığınız karta tanımlı olması gerekmektedir. Kartınıza hesap bağlama işlemini internet şubesi, ING Mobil, şubelerimiz ve 0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı'ndan yapabilirsiniz.

ATM’den hangi para birimlerinde işlem yapılabilmektedir?

Döviz özelliği bulunan ATM’lerimizden TL, Dolar ve Euro üzerinden işlem, döviz özelliği bulunmayan ATM’lerimizden sadece TL işlemi yapılmaktadır. Turist kartların çekecekleri meblağ TL üzerinden ödenir. Kendi ülkesindeki hesabının para birimi uluslararası dolar kuru (USD) üzerinden yapılan hesaplaşma ile kendi bankası tarafından hesabına yansıtılır.

ATM’den döviz alış-satış işlemi yapabilir miyim?

25 saniye kur dondurma özelliğiyle ATM’lerimizden kartınıza bağlı EUR ve/veya USD hesaplarınızdaki dövizi anında TL’ye; TL’yi anında Euro ve/veya Dolar’a çevirebilir, hesabınıza aktarabilirsiniz. Kredi kartından switch yaparak da döviz alış-satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Göz atın...
Vadesiz Mevduat Hesabı

EFT/Havale, fatura ödemeleri, düzenli ödeme talimatı gibi tüm bankacılık işlemleriniz için...

Vadesiz Mevduat Hesabı

Hesap Aç