Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı

Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı ile yabancı para ya da altın cinsinden vadeli/vadesiz mevduat hesabı birikimlerinizi TCMB tarafından belirlenen kurlar üzerinden Türk Lirasına çevirerek TL mevduatta cazip faiz kazanabilir, aynı zamanda kurdaki değişimlere karşı da korursunuz. 

Şubelerimize ek olarak, Kur Korumalı Dövizden Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı’nı ING Mobil’den Cebimdeki Danışman’la görüşerek açabilir; Kur Korumalı Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı'nı ise sadece şubelerimiz aracılığıyla açabilirsiniz. Avantajlı kur korumalı vadeli mevduat hesabından %40'a varan faiz ve %0 stopajdan yararlanabilirsiniz.

Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı nedir?

 • Kur Korumalı Dövizden Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı; USD, EUR veya GBP mevduatınızı TL’ye dönüştürerek, dönüşüm yapılan döviz kurunun getirisine endeksli olarak açılan bir birikim hesabıdır. Kur Korumalı Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı ise altın cinsinden vadeli/vadesiz mevduat hesaplarınızı TL’ye dönüştürerek, dönüşüm yapılan gram altın fiyatına endeksli olarak açılan bir birikim hesabıdır.
 • 31/3/2024 tarihi itibarıyla USD, EUR, GBP ya da altın cinsinden vadeli/vadesiz bakiyesi bulunan yurt içi yerleşik gerçek kişiler ile 30/6/2023 tarihi itibarıyla USD, EUR,GBP bakiyesi ya da 31.12.2021 tarihi itibarıyla altın cinsinden vadeli/vadesiz bakiyesi bulunan yurt içi yerleşik tüzel kişiler hesaptan yararlanabilir.
 • Getiri hesaplamalarında TCMB tarafından ilan edilen döviz alış kurları ile 1000/1000 saflık derecesindeki altın alış fiyatı dikkate alınır. 
  • Döviz veya altının TL’ye dönüşümü sırasında saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00’de ilan edilen alış kurlarından en güncel olanı üzerinden işlem yapılır. 
  • Vade sonunda saat 11:00’de ilan edilen döviz alış kuru ya da altın alış fiyatı ile bu dönüşüm kuru/fiyatı karşılaştırılarak getiri hesaplanır. 
 • Hesabın vade sonundaki döviz kuru/altın alış fiyatı, hesap açılış tarihindeki dönüşüm kurundan/altın alış fiyatından düşükse, hesaba yalnızca faiz işler, döviz ya da altın getirisi elde edilmez. Yüksekse, döviz ya da altın getirisi elde edilir.
 • Hesaba uygulanacak stopaj oranı 0%’dır.
 • Hesap 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli açılabilir.
 • Vade içinde hesaptan para çekme veya hesaba para yatırma işlemi yapılamaz.
 • İş günlerinde 10:00-16:00 saatleri arasında hesap açılabilir, hesap kapanışı 11:00-16:00 saatleri arasındadır.
 • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilir. Hesabın vadeden önce kapatıldığı durumda kapama tarihindeki kur ya da altın alış fiyatı hesap açılış tarihindeki kurdan ya da altın alış fiyatından; yüksekse anapa ödenir. Düşükse, kapama yapılan tarihteki düşük kur ya da altın alış fiyatı üzerinden anapara güncellenerek ödeme yapılır. Her iki durumda da faiz getirisi elde edilemez.
 • Vade sonunda müşteri tercihine göre, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesap otomatik olarak kapatılabilir veya aynı vade ile temdit edebilir. 

Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları


Vade 3 ay 6 ay 12 ay
5.000 - 250.000 TL %40 %40
%40
250.000 - 500.000 TL %40 %40 %40
500.000 - 1.000.000 TL %40 %40 %40
1.000.000 TL ve üzeri %40 %40 %40

Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kur Korumalı Dövizden Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı en yakın ING Şubesine başvurarak veya ING Mobil’den Cebimdeki Danışman’la görüşerek, Kur Korumalı Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı’nı ise en yakın ING Şubesi yardımı ile açabilirsiniz.

Cebimdeki Danışman'la Kur Korumalı Dövizden Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesabı açılış 10:00-16:00 , kapanış 11.00 - 16.00 saatleri arasındadır.

Sık Sorulan Sorular

 • Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesapları birden fazla kez açılabilir mi?
Hayır, hesap yalnızca 1 kez dövizden veya altından dönüşüm yapılarak açılabilir. Ancak vade gününden önce talep etmeniz halinde hesabınızı vadesinde yenileyebilirsiniz. 

 • Kısmi bozum ve erken kapama yapılabilir mi?

Hayır yapılmaz. Hesap yalnızca kapatılabilir.

 • Kur Korumalı Dövizden Dönüşümlü Vadeli Hesap hangi döviz cinsleriyle açılabilir?
USD, EUR ve GBP para birimlerinden dönüşüm yapılarak hesap açılabilir.

 • Kur Korumalı Altında Dönüşümlü Vadeli Hesap nasıl açılabilir?
Altın cinsinden olan vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarınızdan dönüşüm yapılarak hesap açılabilir.

 • Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Hesaplarda alt limit ve üst limit ne kadardır?
Alt limit 10.000 TL'dir. Üst limit yoktur.

 • Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Hesaplarda stopaj oranı ne kadardır?
Kur Korumalı Dövizden ve Altından Dönüşümlü Vadeli Hesaplardan elde edilen gelirler %0 oranında stopaja tabidir.