Altın mı kazançlı? Faiz mi? İkisi neden bir arada olmasın ki?

Şimdi ING'lileri Turuncu Altın Hesap'ta çifte kazanç bekliyor. Birikimleriniz gram altın cinsinden değerlenirken %0,25 güncel Hoş Geldin Faizi ile değerine her gün değer katıyor.

Neden Turuncu Altın Hesap?


  • Faiz kazancınız günlük olarak hesabınıza geçer. 
  • Altın değer kazandıkça, birikimleriniz de değerlenir, hem altının getirisinden hem de günlük faiz getirisinden faydalanırsınız. 
  • Turuncu Hesap ailesinden herhangi birini ilk kez açıyorsanız Hoş Geldin Faizi’nden yararlanabilirsiniz.
  • Altın birikimleriniz güvenle değerlenirken, vade derdi olmadığından dilediğiniz zaman faizi bozulmadan gram altın birikimlerinize erişebilirsiniz. 
*Turuncu Hesap ailesinden herhangi birini ilk kez açıyorsanız Hoş Geldin Faizi’nden  yararlanabilirsiniz. Hesaba uygulanan faiz oranları piyasa koşullarına göre günlük olarak yukarı ya da aşağı yönde güncellenerek birikimlerinizin piyasa koşullarında değerlenmesini sağlar.

Turuncu Altın Hesap Faiz oranı Faiz işlemeyecek tutar Faiz yansıması için gereken minimum tutar*
Hoş Geldin Faiz Dönemi %0,25 100 gr 831 gram altın
Hoş Geldin Faiz Dönemi Sonrası %0,05 100 gr 3751 gram altın

* Hesaba faiz yansıması için minimum faiz tahakkukunun 0,01 ve üzeri olması gerekir. Bu nedenle, hesaptaki bakiye yukarda belirtilen minimum tutar üzerinde olduğunda bakiyenin tamamı için faiz kazancı elde edilir.
** Toplam bakiyenin 4.500 Gram Altın'ı aşması durumunda, sadece aşan kısmına %0,01 faiz uygulanır
Turuncu Hesaplarınızdaki bakiyeye göre belirlenecek alt limitin üzerinde kalan tutar için faiz kazanılmaktadır.
3750 gram altın

Turuncu Altın Hesap ile İlgili Merak Ettikleriniz

Alt limit var mıdır?

Hesap açmak için alt limit yoktur. Ancak Turuncu Hesap’taki birikimlere faiz işleyebilmesi için minimum faiz tahakkukunun 0.01 ve üzeri olması gerekir. Bu nedenle hesaptaki bakiye, faiz tablosunda belirtilen minimum tutar üzerinde olduğunda faiz kazancı elde edilir. Faiz oranı hesapta bulunan bakiyenin tamamı için işleyecektir.

Üst limit var mıdır?

Hoş Geldin Faiz oranı ve Hoş Geldin süresi sonundaki faiz oranları 4.500 Gram'a kadar geçerlidir. Bakiyenin bu tutarı aşması durumunda, sadece aşan kısma daha düşük bir faiz oranı uygulanır.

Hesaba nasıl altın yatırabilirim?

Bankamızdaki hesaplarınızdan aynı bir döviz alır gibi ( Dolar, Euro vb) gram cinsinden altın alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Altın birikimlerime istediğim zaman nasıl ulaşabileceğim?

Gram altınlarınızı TL ya da dövize çevirerek para transferi yapabilir, şubelerden ya da ATM’lerden para çekme işlemi yapabilir ya da daha fazla gram altın alımı yapabilirsiniz.

Hesaba fiziki olarak altın çekip yatırabilir miyim?

Hesaba fiziki olarak altın yatırılamaz. İşlemler gram bazında döviz alım satımı şeklinde gerçekleştirilir. Altın alım-satım işlemleri kaydi olarak yapılmakta olup, fiziki işlem yapılmamaktadır. Altın fiyatları piyasa koşullarına göre yukarı ya da aşağı yönde değişkenlik gösterir.

Başka bankadaki gram altın birikimimi e-Turuncu Altın Hesap’a transfer edebilir miyim?

Başka Bankalardan ING'ye, veya ING'den diğer Bankalara fiziki ve kaydi altın transferi yapılamamaktadır. Gram Altın transferini sadece ING’deki başka Altın hesaplarına havale olarak yapabilirsiniz.

Faiz işleyişi nasıldır?

Faiz tahakkuku gram olarak yapılır ve stopaj oranı %15'tir.

Vadesiz alt limit uygulaması ile nasıl faiz kazanırım?

Turuncu Altın Hesabına 4000 Gr yatırırsanız, alt limit olan 100 Gr’ a faiz işlemez, 3900 Gr üzerinden faiz kazanırsınız. 

Vadesiz alt limit uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

BBHS Altın Hesaba İlişkin Düzenleme

Altın Hesabı ile bankamızda yalnızca kaydi olarak altın alım satımı yapılır. Detaylı bilgi için tıklayın.
Bilgi Destek

Doğru bilinen yanlışlar nelerdir?


Altın ve dövize faiz uygulanır mı?