Grup Emeklilik Planları

Grup Emeklilik Planları

Tüzel kişinin çalışanları adına katkı payı yatırdığı planlar İşveren Grup Emeklilik Planı, çalışanların bir grup oluşturarak katkı payı yatırdıkları planlar ise Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planları olarak adlandırılır.

Grup Emeklilik Planı ile kurumlar, çalışanları veya üyeleri için avantajlı koşullar ile katkı payı ödemesinde bulunarak emeklilik planı oluşturabilirler. Kurumlar, çalışanları ve üyeleri adına katkı payının tamamını veya bir kısmını ödeyebilecekleri gibi kurum katkısı olmadan, tamamen çalışanlara yönelik bir grup emeklilik planı da oluşturabilirler.

Özellikler

İşverenseniz, 

  • Çalışanların adına ödediğiniz katkı paylarını doğrudan gider yazarak kurumlar vergisi matrahından düşürebilirsiniz. 
  • Çalışanlarınıza sosyal fayda sağlayarak, çalışan bağımlılığını güçlendirirken, personel değişim oranızı azaltarak, iş verimliliğini artırabilirsiniz. 
  • Dilerseniz çalışanlarınızın, onların adına ödediğiniz katkı paylarına ve getirilerine hak kazanabilmesi için belirli bir süre (vesting) uygulamayı tercih edebilirsiniz. 
  • Kurum yapınıza ve tercihinize en uygun plan ve çözümleri NN Hayat ve Emeklilik ile birlikte oluşturabilirsiniz. 
Çalışansanız, 

  • Ödediğiniz katkı payları için (max. yıllık brüt asgari ücret kadar) %25 devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Daha avantajlı koşullarla ikinci bir emeklilik geliri elde edebilirsiniz. 
  • Katkı payı ödemeleriniz, seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Fon performanslarına göre bu birikimlerinizden kazanç sağlayabilirsiniz. 
  • Birikimlerinizi dilediğiniz an takip edebilir, NN Hayat ve Emeklilik'in size özel yenilikçi hizmet çözümlerinden faydalanabilirsiniz. 

*Bireysel ve Grup Emeklilik Planları NN Hayat ve Emeklilik A.Ş. tarafından sağlanır. ING Bank A.Ş., NN Hayat ve Emeklilik A.Ş.'nin acentesidir.