EFT nedir? Nasıl yapılır?

Bir banka hesabından başka bir banka hesabına elektronik olarak para göndermeye yarayan hizmete EFT (Elektronik Fon Transferi) adı verilir. EFT, banka hesapları arasında para transferi yapmak için en sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Gönderici, banka hesabında yeterli tutar bulunması halinde, alıcının banka hesap bilgilerini girerek para transferini gerçekleştirmek için komut iletebilir. EFT, alıcının banka hesap numarası veya IBAN numarası ile kullanılabilir.

EFT - Havale farkı nedir?

EFT ve havaleyi birbirinden ayıran temel özellikler işlemin yapılacağı zaman dilimi ve işlem ücretidir. Havale, aynı bankadaki farklı hesaplar arasında yapılan transfer işlemidir ve işlem ücreti genellikle daha düşüktür. EFT ise iki farklı banka arasında para transferi için kullanılır. Bu yüzden EFT işleminde paranın alıcı hesaba ulaşması daha uzun sürer ve işlem ücreti havaleye göre daha yüksektir.


EFT saatleri nelerdir?

EFT işleminin gerçekleşebilmesi için her iki bankanın da işleme açık, yani aktif durumda olması gerekir. Türkiye içinde yapılan işlemlerde EFT saatleri genellikle 09:00 - 17:00 arasıdır. Bu zaman aralığı mesai günleri için geçerlidir. Haftasonu ve resmi tatillerde EFT işlemi yapılamaz ve en yakın ilk iş gününe devreder.


EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT ile transfer edilen tutarın alıcı hesabına ulaşması gönderici ve alıcı bankaların o andaki işlem yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmekle birlikte eğer işlem EFT saatleri içinde yapıldıysa genellikle aynı gün, 1 - 2 saat içinde alıcı hesaba iletilir. EFT saatleri dışında verilen transfer komutları takip eden ilk iş günü itibariyle işleme alınır.


EFT yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

EFT işleminin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi adına aşağıdaki adımların doğru tamamlandığından emin olmak gerekir:

  • Alıcının banka hesap bilgileri doğru ve eksiksiz girilmelidir.
  • Alıcının adı doğru ve eksiksiz girilmelidir. Bu yapılmadığında transfer alıcı bankada askıda kalabilir ve kontrolü bekleyebilir.
  • Mesai saatleri dışında, geleceğe dönük EFT komutu verilecekse hesapta yeterli tutarın bulunduğundan emin olunmalıdır.
  • EFT işlem ekranında yer alan açıklama kısmı doğru bilgilerle doldurulmalı, transfer türü doğru seçilmelidir.

Bilgi Destek

KOBİ Dijitalli olmanın avantajları
  • İşinize özel avantajlı çözümlerle KOBİ’lerimizin yanındayız. 
  • Dijital kanallarımız üzerinden ING’li olan tüm şahıs işletmeleri, şubeye gitme derdi olmadan, 7/24 ING’li olma fırsatlarından yararlanabilir. Tamamen dijital ve anında hizmet, 
  • ING müşterisiyseniz, kredinizin anında hesabınıza geçmesi için başvurunuzu ING Mobil’den de gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Ücretsiz EFT/FAST/havale 
  • Akbank ve Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamında, 12.000 ATM ağında ücretsiz işlem yapabilme avantajı.