Provizyon nedir?

Provizyon, kartla yapılan alışverişler için önceden verilen bir onay işlemidir. Kredi kartınızla yaptığınız ödemelerde, işlem öncelikle bekleyen provizyon olarak kaydedilir. Elektronik denetimlerden sonra banka tarafından onaylandığında, harcamanız işlenir.

Provizyon sayesinde, alışveriş yapmadan önce işletme, kartınızın geçerli olup olmadığını kontrol eder. Bu, kayıp veya çalıntı kartlar gibi sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur. Provizyon ayrıca, gün içinde hesap hareketlerini takip etmek için bir yol sunar. Bu denetim süreci sırasında bekleyen harcamalara "provizyon" denir.


Bekleyen provizyon nedir?

Kredi kartıyla yapılan alışveriş, önce sistemin bekleyen provizyon olarak gördüğü bir onay sürecine tabi tutulur. Alışverişten sonra, ödeme yapıldığında bekleyen provizyon süreci başlar.

Provizyon bekleme süresi genellikle ödemenin hemen ardından yaklaşık bir gündür. Ancak işlem, farklı bir bankanın POS cihazıyla yapıldıysa, bekleyen provizyon süresi 2 güne kadar uzayabilir.


Provizyon ne kadar sürer?

Provizyon işlemleri genellikle birkaç dakika içinde tamamlanır. Ancak ticari işlemin türüne bağlı olarak bu süre birkaç güne ulaşabilir.


Bekleyen provizyon iptal edilebilir mi?

Eğer bekleyen işlemin sizinle ilgisi olmadığını düşünüyorsanız, bankanızı arayarak iptalini talep edebilirsiniz. Kayıp, çalıntı veya şüpheli bir durum söz konusu olduğunda, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak iptal sürecini başlatabilirsiniz.


Provizyon işlemleri takip edilebilir mi?

ING Mobil veya İnternet Şubesi üzerinden kredi kartı işlemleri bölümünden harcamalarınızı ve bekleyen provizyonları izleyebilirsiniz.
Bilgi Destek

KOBİ Dijitalli olmanın avantajları
  • İşinize özel avantajlı çözümlerle KOBİ’lerimizin yanındayız. 
  • Dijital kanallarımız üzerinden ING’li olan tüm şahıs işletmeleri, şubeye gitme derdi olmadan, 7/24 ING’li olma fırsatlarından yararlanabilir. Tamamen dijital ve anında hizmet, 
  • ING müşterisiyseniz, kredinizin anında hesabınıza geçmesi için başvurunuzu ING Mobil’den de gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Ücretsiz FAST/havale/EFT
  • Akbank ve Türkiye İş Bankası ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamında, 12.000 ATM ağında ücretsiz işlem yapabilme avantajı.