Yeni bir özellik! Artık T.C. Kimlik Numaranız ve ING Nakit Kart / Kredi Kartı bilgilerinizle de İnternet Şubesi'ne giriş yapabilirsiniz.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk: Turuncu Damla

Tasarruf odaklı finansal okuryazarlık programımız Turuncu Damla'yı 2013 yılında hayata geçirdik. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde devlet ilkokullarının 3.ve 4. sınıflarına yönelik yürütülen 8 haftalık programın temel amacı davranış değişikliği yaratmak. Birçok bilimsel araştırma, tasarruf bilincinin çocukluk döneminde kazandırılması gerektiğini gösteriyor. Biz de ING Bank Türkiye olarak, davranışsal değişim yaratabilmek için ilkokul 3. ve 4. sınıf çocuklarına gitmeyi hedefledik. 

Turuncu Damla; özel sektör, üniversite, kamu ve sivil toplumu içine alan, çok paydaşlı bir işbirliği modeline dayanıyor. Koç Üniversitesi içerik ve ölçümleme; REC Türkiye (Bölgesel Çevre Merkezi) saha koordinasyonu, PSİ Gelişim Eğitim Araştırma Merkezi’yse pedagojik danışmanlık konusunda katkıda bulundu. 

Bir seferlik bir çalışmanın ötesine geçerek, Turuncu Damla'yı sürekliliği olan bir program olarak tasarladık. Bunu başarabilmek için de özellikle sınıf öğretmenlerine odaklandık, onların tasarruf konusundaki farkındalıklarını artırıcı ve bunun çocuklardaki davranışsal değişimlerini daha iyi anlamalarına yönelik çalışmalar yaptık.

Sadece finansal alanda değil, birçok diğer alanda da başarı getirdiği gözlemlenen sabır, azim/sebat ve özgüven/liderlik gibi temel karakter özelliklerine okul ortamında odaklanan sekiz haftalık program boyunca çocukların tasarruf davranışlarının güçlendirilmesi ve gelecek odaklı davranış, limitli kaynaklar, cazip ürüne karşı durabilme, istek ve ihtiyaçlar, bütçeleme, sabırlı davranma ve grup kararları alabilme konularında bakış açılarını geliştirmelerine yardımcı olacak bir eğitim veriliyor. Sınıf öğretmenleri üzerinden doğal öğrenme ortamları bozulmadan aktarılan eğitimler akademik temelli analiz yapılarak etkisi ölçümlenmektedir.

2012-2013 bahar döneminde başlayan Turuncu Damla'ya 2014-2015 eğitim dönemiyle birlikte 7 ildeki toplam 198 Okul, 618 öğretmen ve 23.500’e yakın öğrenci katıldı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Çocuk ve Gençlik Finans Kurumu (CYFI) gibi uluslararası platformlarda temsil edilen Turuncu Damla'nın şimdiden 5 ödülü var:

  • ING Grubu’nun faaliyet gösterdiği 40 ülkede düzenlenen "Tercih Edilen Banka Ödülleri"ne layık görüldü.
  • Amerikan Finansal Okuryazarlık Enstitüsü tarafından verilen “Finansal Okuryazarlıkta Mükemmeliyet Ödülü”nün sahibi oldu.
  • Uluslararası “Çocuklar ve Gençlik için Finans Ödülleri”nde finalist oldu.
  • 13. Altın Pusula Ödülleri’nin Eğitim Kategorisi’nde “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” seçildi.
  • Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde, “Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi” kategorisinde Gümüş Ödül kazandı.
Turuncu Damla projemizin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz: www.turuncudamla.com